DON-JAMAS

Chovateľská stanica plemena EURASIER[Úvod - Prepis článku v kynologickom časopise]
.

História plemena EURASIER

V pätdesiatych rokoch minulého storočia sa začali chovateľské snahy o vyšlachtenie plemena s vynikajúcou a vyrovnanou povahou.To dokázal Julis Wipfel. Eurasier vznikal od roku 1960 a to krížením plemena chow-chow a vlčieho špica.Toto plemeno malo najskôr názov vlčí chow, neskôr bol skrížený vlčí chow so samojedom pre osvieženie krvi, zlepšenie povahy a zvýšenie elegancie a očakávaný úspech bol zaručený.Týmto krížením vzniklo plemeno EURASIER, ktoré bolo uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou FCI v roku 1973 ako spoločenský pes. Meno tohto plemena vedie k pôvodným kontinentom Európy a Ázie. Toto plemeno je v FCI 5 špicovia a pôvodné plemená, sekcia 5 ázijský špic a príbuzné plemená-bez pracovnej skúšky.

Akú povahu má Eurasier, zvláštnosti a v čom treba byť dôsledný

Tento pes bude vynikajúcim, kľudným a poslušným priateľom pri dodržaní jedinej podmienky, eurasier miluje svojho pána, jeho rodinu a deti, túži byť preto čo najbližšie ku všetkému, čo sa v rodine deje a hlavne túži byť aj jeho súčasťou a z podobného dôvodu ho treba vylúčiť k vonkajším odchovom. Nemôže byť umiestnený sám v koterci a ani uviazaný k búde, čo by bolo pre neho veľké utrpenie a hlavne si to tak výborné plemeno ani nezaslúži. Eurasier sa bez problémov znáša s ostatnými psami a priateľsky sa správa aj k domácim zvieratám. Je veľmi dobré, že po špicovi nezdedil takmer neustále štekanie. Eurasier šteká minimálne, čo je velmi dobré. Tento pes je pozorný a ostražitý a má silnú väzbu na svoju rodinu.Voči cudzím je bez agresivity, potrebuje chápavú, ale dôslednú výchovu. Veľmi dobre poslúcha, nesnaží sa dominovať, ľahko sa učí a rozumie príkazom, naučené povely a cviky sa nemusia neustále opakovať. Poslušnosť je úžasná, neutekajú, nevšímajú si iných psov a hlavne dávajú pozor, aby majiteľa nestratili z očí. Toto plemeno nemá vôbec žiadny lovecký inštinkt. Jeho výchova a výcvik nesmie byť vedený tzv.tvrdou rukou, je to veľmi citlivý pes.Toto plemeno je dlhoveké, dožíva sa 16 a viac rokov.

Starostlivosť o srsť, kŕmenie, ustajnenie, doplnky stravy, kľby

Eurasier si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť o srsť. Stačí ho 1 krát do týždňa prečesať hrebeňom, ale čo sa týka šteniatok, tam je veľmi potrebné česanie a kefovanie 2-3 krát do týždňa, nakoľko v mladosti sa tvoria uzle a žmolky, hlavne za ušami a na hrudi, ale to v dospelosti prejde. Je veľmi čistotný. Špeciálne doplnky ku strave si nevyžaduje. Potrebuje kvalitné krmivo v podobe granúl, kde sú obsiahnuté všetky výživové prvky, ja odporúčam a používam krmivo GILPA, ktoré je kvalitné a nie je drahé a môžem ho zabezpečiť cez náš klub www.eurasier.cz . Toto plemeno na rozdiel od iných nie je prešlachtené, to aj znamená, že sa nepreniesli dedičné choroby, netrpí chorobami a displáziou kĺbov.

Pre koho sa Eurasier hodí ?

Eurasier je bezkonfliktný a pokojný a taký má byť aj majiteľ psa. Má veľkú výhodu, že poslúcha aj deti. Môže byť chovaný v byte, ako aj v rodinnom dome, je spokojný, ak sa nachádza v blízkosti svojho pána, to je pre neho najväčšia radosť a spokojnosť. Je vhodný do rodiny s deťmi, ku ktorým je veľmi tolerantný, ako aj k starším ľuďom. Nevyžaduje si zvláštny nárok na pohyb, prispôsobí sa majiteľovi. Na druhej strane je možné s nim robiť dogtreking, alebo ho zobrať na prebehnutie pri bicykli a je ho možné použiť aj ako canisterapeutického psa. Pre šport agility je ako stvorený. Jeho využitie je veľmi veľké. Jediný pes v ČR výborne zvládol agility za 1,5 mesiaca tréningu a to len 2x v týždni a hneď sa zúčastnil prvých pretekov a umiestnil sa na krásnom 6 mieste a to cvičí a dochádza na preteky s takmer cudzím človekom, meno psíka je Gerge Gerschvin von Massow-Krummau s chovateľskej stanice Tomimopa.

Pre koho sa nehodí

Nehodí sa pre tých ľudí, ktorí nemajú čas a sú nervozni. Tí, ktorí nechápu mentalitu azijského plemena psa, nech si Eurasiera nekupujú. Verte, že pre Eurasiera  je byť v takýchto rukách veľkým utrpením.

Bonitácia

Na Slovensku nie je potrebná špeciálna bonitácia pre Eurasierov, podmienkou je byť členom klubu málopočetných plemien, ktorý zastrešuje toto plemeno a musí byť úspešný na  výstavách vedených pod záštitou Slovenskej kynologickej jednoty, člena FCI. Na klubovej stránke www.kchmpp.sk sú podrobne vysvetlené podmienky chovnosti  a zriadenia chovateľskej stanice, dajú sa tam stiahnuť všetky porebné tlačivá. Predsedom klubu je p.Kuriš, ktorý vám ochotne vo všetkom poradí. V iných štátoch je povinná bonitácia od 15 mesiacov veku a vyšetruje sa na dkk, pately a vyšetrenie očí.

Stručný vonkajší opis psa

Eurasier je stredne veľký špicovitý pes s mohutnou postavou a výraznými ušami. Srsť má stredne dlhú, voľne priliehajúcu a naviac má aj vlnitú podsadu.Pes má výšku v kohútiku 52-60 cm, váhu 23-32 kg. Sučka má výšku 48-56 cm, váhu 18-26 kg. Zvláštnosťou u Eurasierov je, že majú jazyk škvrnitý alebo celý modrý ,ale musí mať aspoň jeden modrý fliačik i keď len milimetrový, je to pozostatok po chow-chow ,tak to vyžaduje štandart. Toto plemeno môže mať takmer všetky farby. Z chovu sa vyraďujú čisto biele jedince, prípadne s bielymi fľakmi, alebo ak majú pečeňovú farbu. Eurasieri majú radi vodu a hlavne v zime musíme na nich dávať pozor, lebo sa bez problémov hodia do vody aj vo veľkých mrazoch. Nemajú problém s ťahanim saní a ľahko sa ovládajú.

Chov Eurasierov s pp a bez pp

S odchovom tohto plemena bez pp nesúhlasím, nie je zaručená čistota chovu a deformácia plemena môže zle vplývať na ľudí. Výhodou je, ak si zvolíte plemeno s pp. Môžete si dopodrobna naštudovať povahu a vlastnosti psa ešte pred kúpou, čo je veľmi dôležité, nakoľko ľudia kupujú niekedy psa podľa módnej vlny, ktorá práve letí a neskôr sa psov zbavujú, nakoľko im ich povaha a vlastnosti nevyhovujú.


Chovom psov sa venujem 30 rokov,  ale plemeno Eurasier ma najviac očarilo svojou bezkonfliktnou povahou. Len na moju škodu a škodu Slovenska je, že som nezačal skôr s chovom tohto plemena, určite by bolo už omnoho viac Eurasierov v SR ako doteraz.Toto plemeno je u nás ako aj v ČR málo známe, napriek početným a hlavne kvalitným odchovom šteniatok v chovateľskej stanici Tomimopa, končí až 90% v zahraničí, kde má toto plemeno veľkú popularitu.

Na záver by som sa rád poďakoval poradkyni chovu Eurasierov v ČR Ing. Miluši Juzovej za profesionálny prístup v chove Eurasierov a za konzultácie pri tvorbe tohto článku.

Toto sú určite prvé informácie o chove Eurasierov na Slovensku.